Rozmnožování

Chováte-li pár osmáků, dříve nebo později se jim narodí mláďátka. Bývá jich nejčastěji 2-8, přičemž samice je březí 83-90. Mláďátka osmáků jsou již po narození porostlí srstí a vidí. Malé osmáky se doporučuje odstavit asi po šesti týdnech a pokud si je neplánujete nechat, měli byste již tehdy mít zařízeného nového majitele, aby si je mohl v mládí snadněji ochočit.

Porod:

Dopředu lze poznat, že se něco chystá, protože z chaosu, který v teráriu vládne, se najednou objeví opravdu pečlivě vybudované hnízdo, ovšem pokud je z čeho.

Někteří osmáci jsou tak pořádní, že ho mají pořád, ale většinou ho, jak se nudí a schovávají si jídlo, rozhrabou. Samice má dost velké bolesti a kňučí, může to trvat hlavně při prvním porodu, dlouho. Mláďata se rodí v rozmezí zhruba co hodinu jedno. Mláďata vybíhají z hnízda i první den po porodu.

Sameček může během porodu zůstat se samicí, jakmile se mládě ozve, samec zaujme takový zajímavý postoj, něco jako kočičí hřbet a úplně ztuhne, je moc opatrný, aby jim neublížil. Jen je trochu problém, že samici "obtěžuje" Protože je možné, že se samečkovi do 24 hodin po porodu může povést samici zabřeznout, je lepší je dát od sebe i když je Vám samce líto. 

Samička po porodu mláďata očistí (olíže), a sežere placenty. 

Materiál to jsou ubrousky natrhané na menší kusy, nebo toal. papír, papírové kapesníčky, hobliny. Malí osmáci brzy začnou ochutnávat stravu rodičů, ale samička je ale pořád kojí, min do 5 týdnů. Zhruba od 2- 3 týdnů by mladí měli dosáhnout na napáječku.