Ubytování

Pro chov je ideální vysoké, dobře větratelné terárium, popř. klec z pevného materiálu. Jsou schopni rozkousat bez větších problémů dřevo či plast. 

Minimální velikost ubytování pro dva osmáky je 80 × 60 × 60 cm. Je schopen poměrně vysokých výskoků, po kratším tréninku může jedinec v nejlepším věku zvládnout vyskočit i do více než půlmetrové výšky. Já mám přímo tuhle na obrázku je velmi praktická. Dostala jsem ji po papouškovi a táta mi dodělal spodek z nerezu na kolečkách a sklo které se dá při čištění vyndat.

Materiály z plastu nejsou pro osmáka vhodné. Větve osmákům slouží nejen k ohryzání ale i ke šplhání. K tomu se hodí větve z dubu nebo lísky. Na větve můžete přidat i plošinky na kterých budou osmáci odpočívat a spát. Nakonec je ale stejně rozhryžou (jako skoro všechno) ale i větve by se měli měnit alespoň párkrát do roka. Důležitý je i domeček, budou ho používat jako úkryt, ale málokdy se stane že v něm budou spát - jenom třeba když bude samička březí, tak tam bude. Nejradši spí na větvích a jiných vyvýšených místech. Domeček by měl být dřevěný, plastový rychle rozkoušou a budete muset kupovat nový. Dřevěný sice taky rozkoušou, ale ne tak rychle. 

Neméně důležitá je i miska s pískem. Slouží osmákům k udržování kondice srsti. Písek byste jim měli dát k dispozici tak 3× týdně na asi 15-20 minut. Já jim ho tam nechávám pořád.


Uvádí se, že nejlepší podestýlka jsou hobliny nebo dřevitá vlna, piliny se nehodí, protože se mohou dostanou do očí a vést k slepotě nebo se jim malé částečky - které jsou v hoblinách dostanou do dýchacích cest a mohli by se i udusit!  Občas jim dejte do podestýlky ubrousek, kus látky nebo trubku od toaletního papíru roztrhají to a udělají si z toho hnízdo. Mě se nejvíc osvědčila podestýlka Asan. Rychle a na dlouho absorbuje pachy, vlhkost a nepráší.